TELEFERİK HAKKINDA

İzmir Teleferik, ilk olarak 1974 tarihinde kurulmuştur. Uzun yıllar kullanıldıktan sonra yakın zamanda bakım ve onarımı için kapsamlı bir çalışma başlatılmıştır. Avrupa Birliği standartlarına uyulması ve daha güvenli bir seyahat deneyimi için optimum şartlar sağlanarak gerekli düzenlemeler yapılmıştır. 2015 yılında yeni, güvenli ve modern bir tarzda tekrar kullanıma açılarak İzmir’in simgelerinden biri olmaya devam etmiştir. 

Balçova ilçemizde yer alan İzmir Teleferik, İzmir Ekonomi Üniversitesinin karşısındadır. Kent sakinleri, yerli ve yabancı turistler için seyir terasları, dürbünleri ve mesire alanları oluşturulmuştur. Tesiste toplam 20 kabin bulunmaktadır. Rengârenk olan kabinler İzmir’in canlandırıcı ruhunu yansıtırken, her kabin en fazla 8 yolcu taşıyabilmektedir. İzmir Teleferik ile yolculuk yaklaşık 3 dakika sürer. 418 metre yüksekliğe ve 810 metre hat boyuna sahiptir. 60 dakikada ortalama 1200 yolcu taşıyan teleferik, 2015 ile 2019 arasında toplamda 1.500.000 'a yakın yolcu taşıyarak kent için ne kadar önemli bir turizm aktivitesi olduğunu göstermiştir.

İzmir Teleferik ile Ege’yi hiç görmediğiniz gibi görecek, körfezin ve kentin muhteşem manzarası yeniden keşfedeceksiniz.